اجرای سنگ کوبیک چیست؟

اجرای سنگ کوبیک چیست؟

تمامی انواع سنگ های معدنی دارای جذابیت خاصی هستند و هر کدام از آنها وقتی در مکان مورد نظر خود مورد استفاده قرار می گیرد بسیار جذاب و دیدنی می شود. اجرای سنگ کوبیک نیز جزو همان دسته سنگ های طبیعی است که شما آن را بسیار دیده اید اما اسم آنها را نمی دانستید و اطلاعاتی درباره آن نداشته اید. 

اجرای سنگ کوبیک در پیاده روها و همینطور محوطه کف پارک ها جلوه بی نظیری را ایجاد کرده و حس آرامش را به انسان هدیه می دهد. سنگ های کوبیک به همان شکلی که شما در اطراف خود می بینید نیست، بلکه این سنگ ها به شکل های نامنظم در طبیعت استخراج می شود و در کارخانه توسط ماشین های صنعتی به اشکال و مکعب های بزرگ و کوچک درآورده می شود. 

اجرای سنگ کوبیک در بسیاری از مکان ها رایج است و شما به وفور آن را مشاهده کرده اید. استقامت این سنگ سبب شده تا سنگی پر طرفدار برای استفاده در پیاده روها و معابر عمومی باشد. زیرا در برابر باران و رطوبت دچار فرسایش نمی شود. همچنین تنوع رنگی بالای سنگ کوبیک آن را مناسب برای هر مکانی کرده است، شما هر ترکیب رنگی را که بخواهید میتوانید اجرا کنید.

برای دریافت خدمات اجرای سنگ مالون با کارشناسان ما در تماس باشید.

 

روش های اجرای سنگ کوبیک

از دو روش برای اجرای سنگ کوبیک استفاده می شود که شامل روش خشکه چینی و ملات است.

روش اجرای سنگ کوبیک کمی متفاوت تر از سنگ های دیگر می باشد. سنگ کوبیک به صورت خشکه چینی در کنار همدیگر قرار می گیرد. بعد از آن استاد کار شروع به ریختن ماسه کرده و در مرحله بعد سنگ کوبیک را به وسیله چکش به داخل ماسه ها می کوبند. در روش ریسمان کشی کردن سنگ های کوبیک در یک ردیف به صورت منظم در کنار یکدیگر قرار می گیرند. 

بعد از آن توسط یک شمشه چهارتراش چوبی شمشه کش می گردد. در مرحله بعد توسط یک کمپکتور کوچک برای کمپکت شدن سنگ ها استفاده می شود. در زمان بند کشی معمولا ماسه خشک و سیمان را در لابلای سنگ ها ریخته و با جارو روی آن می کشند تا کاملا در داخل درز ها را بپوشاند. در پایان کار باید سنگ ها را با آب کاملا بشویند تا کاملا تمیز شده و زیبایی خود را نشان دهد. 

در همین حین می توان عیوب کار را نیز تشخیص داد. برای اینکه در مراحل آخر به چفت شدن سنگ ها اطمینان پیدا کنند باید یک بار دیگر توسط کمپکتور کوبیده شود. در روش ملات که مانند چسب عمل می کند فضای بیت سنگ ها کاملا پوشیده می شود. ملات مورد استفاده برای این کار سیمان، ماسه و آب می باشد. 

برای خرید و دریافت مشاوره انواع سنگ لاشه با ما در تماس باشید.

 

دستمزد اجرای سنگ کوبیک

دستمزد اجرای سنگ کوبیک به عوامل زیادی بستگی دارد، به عنوان مثال شخص استاد کاری که این کار را برای شما انجام می دهد دارای تجربه کاری و همچنین کیفیت در کارش می باشد و همین عاملی  برای تعیین قیمت آنها است. سنگ کوبیک نیز مانند سنگ های دیگر دارای ویژگی های خاص خود می باشد که می تواند روی دستمزد اجرای آن تاثیر گذار باشد.  در اینجا به برخی از ویژگی های مهم سنگ کوبیک می پردازیم که آن را مناسب برای اجرا در هر مکان و موقعیتی کرده است:

  • اجرای سنگ کوبیک در معابر سبب شده تا موجب انعکاس نور خورشید شده و از گرم شدن محل بکاهد؛
  • اگر قصد استفاده و اجرای سنگ کوبیک در محوطه حیاط ویلا و خانه خود را دارید، باید بدانید که از هزینه های گزاف پی ریزی و سیمان در امان هستید؛
  • ویژگی جالب دیگر سنگ کوبیک این است که می توان بعد از مدتی آنها را از جا کند و به مکان دیگری انتقال داد؛
  • مهم ترین ویژگی سنگ های کوبیک و علت اجرای آن در معابر عمومی استحکام بسیار خوب این سنگ در برابر فرسایش و رطوبت می باشد. سنگ کوبیک آب را جذب و سپس به داخل زمین هدایت می کند بنابراین اجازه نمی دهد که آب در سطح  معابر جمع شود؛
  • در صورتی که سنگی دچار فرسایش شده می توان همان قطعه را تعویض کرد؛
  • اجرای سنگ کوبیک به صورت خشک چینی ویژگی منحص به فرد این نوع سنگ می باشد؛
  • استقامت در برابر مواد شیمیایی نیز از دیگر مزیت های این نوع سنگ می باشد.

برای دریافت خدمات پیمانکاری سنگ مالون با کارشناسان ما در تماس باشید.

سوالی که در ذهن مطرح می شود این است که اجرای سنگ کوبیک بیشتر در کجا صورت می گیرد؟

اجرای سنگ کوبیک بیشتر مختص معابر عمومی، پارک ها به عنوان سنگ فرش می باشد. مهم ترین علت آن نیز همانطور که قبلا هم گفتیم به خاطر استقامت در برابر خوردگی سایش و همینطور رطوبت و بارندگی می باشد. برای اجرای سنگ کوبیک باید از لحاظ ظاهری یک سری نکات رعایت شود مثلا اینکه دو وجه آن صاف و هموار و دو وجه دیگر آن ناهموار باشد. ارتفاع سنگ و ی ضخامت ان نیز باید بین 5 تا 10 سانتی متر باشد. وجه صاف سنگ کوبیک بر قسمت بیرونی زمین قرار می گیرد و وجه ناصاف آن بر روی زمین قرار دارد. سنگ کوبیک در انواع مختلف اجرا می شود: 

سنگ کوبیک تراورتن: این نوع از کوبیک بسیار با کیفیت است و از آن برای مکانهای پر رفت و امد مورد استفاده قرار میگیرد. 

سنگ کوبیک گرانیت: این رنگ نیز دارای مزیت های زیادی در زمان اجرا می باشد. مانند تنوع رنگی بالا که سبب شده تا از آن برای مکان های مختلف استفاده شود. 

سنگ کوبیک تامبل: این نوع از کوبیک ها طبق انجام یک فرایند تبدیل به سنگ کوبیک شده است. فرآیند کار بدین صورت است که سنگ های کوبیک برش خورده را به همراه ساینده و آب داخل دستگاهی به نام تامبل می ریزند و با این کار قسمت های تیز آن گرفته خواهد شد. اجرای این سنگ نیز به عنوان سنگ درجه سوم از انواع سنگ های کوبیک بیشترین اجرا را دارد. 

برای دریافت خدمات اجرای سنگ لاشه با کارشناسان ما در تماس باشید.

 

قیمت اجرای سنگ  کوبیک

 عوامل مختلفی در قیمت سنگ های کوبیک تاثیر گذار است برخی از این عوامل مانند ضخامت سنگ، هزینه های مربوط به استخراج، نوع سنگ کوبیک، هزینه های حمل و نقل و غیره… خوشبختانه سنگ های طبیعی در ایران بسیار دیده می شوند و معادن زیادی در ایران هستند که علاوه بر نیاز کشور بلکه به کشور های دیگر نیز صادر می شود. اجرای سنگ کوبیک نیز به دلیل شکل خاصی که دارد کمی متفاوت تر از اجرای سنگ های دیگر است. معمولا از سنگ های کوبیک برای بخش های تزیینی در خیابان ها و میادین قدیمی شهر استفاده می شود.

اجرای سنگ کوبیک به دلیل مهارت بالایی که لازم دارد کمی بالاتر از اجرای سنگ های معمولی می باشد. گاهی برای زیبایی بیشتر در اجرای سنگ های کوبیک آن را به اشکال مختلف و یا به صورت دایره وار اجرا می کنند. اجرای سنگ کوبیک بیشتر بر روی کف انجام می شود. قیمت اجرای سنگ کوبیک به تجربه شخصی که این کار را برای شما انجام می دهد و همچنین مساحتی که قصد سنگ فرش آن را دارید نیز بستگی دارد. 

 

نحوه اجرای سنگ کوبیک

اجرای سنگ کوبیک می تواند زیبایی خاصی را به هر مکانی هدیه دهد. از این سنگ های زیبای بی نظیر برای ورودی ها ی باغ ها و ویلا ها و گاهی پارک ها مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه اجرای سنگ کوبیک بسیار خاص است ولی در عین حال بسیار شبیه به نحوه اجرای سنگ های دیگر می باشد. انجام زیر سازی درست و اصولی قبل از اجرای سنگ کوبیک از اهمیت بالایی برخوردار است.

سنگ کوبیک دارای نحوه اجرای خاصی است مثلا اینکه به صورت خشک چینی اجرا می شود. بدین صورت که بنای استادکار ماسه شسته را به ارتفاع 10 سانتی متر پهن کرده و بعد از آن ریسمان کش را انجام داده و با چکش سنگ ها را به داخل ماسه فرو برده و چفت می کند. نحوه اجرای سنگ کوبیک کار بسیار آسانی است ولی نیاز به دقت در کار دارد. سنگ های کوبیک به دلیل استقامت بالایی که دارند جزو سنگ های پرطرفدار به شمار می روند.

 

نصب سنگ کوبیک

نصب سنگ کوبیک کاری آسان است ولی در عین حال بسیار به دقت نیاز دارد. بنابراین کسی که این کار را انجام می دهد باید از تبحر کافی برخوردار باشد. برای نصب سنگ کوبیک باید مراحل را پشت سر گذاشت، زیرا این سنگها بیشتر برای سنگ فرش مورد استفاده قرار میگیرد و بنابراین به دقت بالایی نیاز دارد. 

برای دریافت خدمات پیمانکار سنگ لاشه با کارشناسان ما در تماس باشید.

 

آموزش اجرای سنگ کوبیک

قبل از اجرای سنگ کوبیک باید مساحتی را که قرار است سنگ کوبیک در آن اجرا شود مورد محاسبه قرار بگیرد. برای انجام آن بهتر است طول و عرض آن را در نظر بگیرید تا بتوانید مساحت آن را بدست بیاورید. بعد از آن می توانید سنگ کوبیک را از شرکتی که مدنظرتان است سفارش دهید.

سنگ های کوبیک نیز همانطور که قبلا هم اشاره شده است دارای انواع مختلفی است، در ابتدا استادکار ماسه شسته را پهن کرده و سنگ کوبیک را در آن با چکش می کوبد تا جفت شود. و در انتها با ریختن ماسه خشک و جارو کردن بر روی آن فضای بین سنگ ها را پر می کند. اما قبل از هر چیز باید استاد کار زیر سازی را به درستی انجام داده باشد.

هر گونه نقص در انجام زیر سازی می تواند در پایان کار بسیار مشهود باشد و کار را طولانی تر کند. به یاد داشته باشید زهکشی در زمان زیرسازی سنگ فرش از اهمیت بالایی برخوردار است. در مرحله بعدی می توانید برای تنظیم کناره ها از ریسمان استفاده کنید، تا کارتان تمیز تر شود. در گام بعدی باید فاصله میان سنگ ها به درستی و با دقت پر کنید.

برای این کار بهتر است از ماسه استفاده کنید، آن را بر روی تمام سطح سنگ فرش پوشانده و بعد به وسیله دستگاه کمپکتور آن را فشرده کنید. این کار بدین دلیل انجام می شود که سنگ ها به صورت فشرده در کنار هم قرار گرفته و از رشد کپک و علف در بین آنها جلوگیری شود. 

Shopping Basket
تماس با ما