درجه بندی و سطح کیفی سنگ

درجه بندی و سطح کیفی سنگ چگونه است؟

درجه بندی و سطح کیفی سنگ ها چیست؟ سنگ ها یکی از منابع طبیعی هستند که امروزه به علت افزایش ساخت و ساز و پیشرفت فناوری استفاده از آن ها بسیار زیاد شده است. قبل از بررسی هر موضوعی در رابطه با سنگ ها بهتر است با انواع سنگ ها آشنا شوید. سنگ ها شامل انواع متفاوتی همچون گرانیت، مرمر، کوارتزیت و… هستند که بسته به نوع کاربردشان مورد استفاده قرار می گیرند.

البته موضوع مهم در انتخاب سنگ درجه بندی و سطح کیفی آن است که کمتر کسی به آن توجه کرده و بنا بر حرف دیگران اقدام به خرید سنگ می کنند. از مهم ترین عوامل درجه بندی و سطح کیفی سنگ می توان به میزان تخلخل سنگ، مقاومت مکانیکی، معدن، ترکیب کانی شناسی، ساب و براقیت و… اشاره نمود. البته تمامی موارد گفته نیز به میزان هزینه ای بستگی دارد که شما می توانید برای تهیه سنگ پرداخت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درجه بندی و سطح کیفی سنگ تا انتهای مقاله همراه پیمانکاری نادری باشید.

درجه بندی و سطح کیفی سنگ بر چه اساس است؟

انواع سنگ ها 

سنگ ها انواع بسیار متفاوتی دارند؛ اما در این مقاله فقط به مهم ترین آنها در مورد درجه بندی و سطح کیفی سنگ پرداخته می شود.

برای اجرای طراحی با سنگ کوبیک با کارشناسان ما در تماس باشید.

سنگ گرانیت

گرانیت جزو دسته سنگ هایی می باشد که از قیمت بالایی برخوردار است. سنگ گرانیت به علت نفوذ ناپذیری بالایی که دارد بیشتر در زیربنای تاسیسات مورد استفاده قرار می گیرد. از علت های بالا بودن قیمت سنگ گرانیت می توان به استخراج و برش پر هزینه آن اشاره کرد.

سنگ مرمر

یکی از زیباترین سنگ های موجود از نظر درجه بندی و سطح کیفی سنگ، سنگ مرمر است که به دلیل تنوع رنگ، قابلیت صیقل پذیری بالا و سطح آینه ای که دارد، بیشتر برای دکوراسیون داخلی، پله ها، ستون تا و… استفاده می شود.

سنگ کوارتزیت

یکی از مقاوم ترین سنگ ها در برابر هوازدگی کوارتزیت است، این سنگ شباهت زیادی به سنگ گرانیت دارد و بعضا افراد این دو سنگ را باهم اشتباه می گیرند. قیمت این سنگ نسبت به سایر سنگ ها پایین تر است، بنابراین برای استفاده در ساختمان سازی بسیار مقرون به صرفه است.

درجه بندی و سطح کیفی سنگ چگونه است؟

امروزه به علت افزایش تقاضای سنگ توسط معماران، تولید سنگ های بی کیفیت بسیار زیاد شده است. یکی از نکات مهم در خرید سنگ توجه به درجه بندی و سطح کیفی آن است که در ادامه پیمانکاری نادری به آن می پردازد.

برای دریافت خدمات پیمانکاری سنگ لاشه با کارشناسان ما در تماس باشید.

میزان تخلخل

یکی از مهم ترین درجه بندی و سطح کیفی در سنگ ها میزان تخلخل آن ها است. میزان تخلخل سنگ ها روی عملیات فرآوری، برش سنگ و همچنین مقاومت در برابر انجماد و ذوب آب و انحلالی که سنگ می تواند تحمل کند تأثیر بسزایی دارد، تخلخل برای ارزیابی و تعیین مقاومت، دوام و همچنین مقدار جذب آب و نحوه انتقال آن در مصالح بخصوص مصالح ساختمانی می تواند بسیار مفید باشد. 

مقاومت مکانیکی

مقاومت مکانیکی یکی از درجه بندی های مهم در سنگ ها است. از آنجایی که انجماد و ذوب آب و تبلور نمک باعث ایجاد فشار در حفرات سنگ می‌شود در نتیجه سنگ هایی که مقاومت مکانیکی بالایی دارند در برابر این عوامل دوام بیشتری خواهند داشت. 

اگر در مورد پیمانکاری سنگ لاشه برای نما نیاز به راهنمایی دارید با ما تماس بگیرید.

معدن سنگ

بسیاری از سنگ های موجود در بازار شباهت زیادی به یکدیگر دارند، اما از لحاظ درجه بندی و سطح کیفی متفاوت اند. مهم ترین نکته ای که سنگ ها را از یکدیگر متمایز می کند معدن سنگ است که در هر کدام سنگ خاصی تولید می شود. با توجه به اقلیم معدن، نوع منطقه آن و آب و هوایی که در آن واقع شده است، سنگ‌های متعددی تولید می شود که هرکدام دارای کیفیت‌های مختلفی هستند. پس در خرید سنگ حتما به معدن آن نیز توجه کنید.

ترکیب کانی شناسی

سنگ ها بوسیله کانی های موجود در خودشان شناخته می شوند، کانی‌ های تشکیل دهنده سنگ علاوه بر اینکه نقش مهمی در میزان پایداری و مقاومت سنگ ها دارند، ویژگی های حرارتی سنگ ها را نیز می توانند کنترل کنند. برای مثال سنگ هایی که دارای کانی های ناپایدار هستند بعد از مدتی دچار تغییر رنگ و هوازدگی می شوند. ترکیب کانی شناسی در سنگ ها یکی از نکات مهم در سطح کیفی سنگ می باشد که امروزه تمام افراد به این نکته توجه ویژه ای می کنند.

برای دریافت خدمات پیمانکاری سنگ مالون با کارشناسان ما در تماس باشید.

اهمیت درجه بندی و سطح کیفی سنگ 

سنگ ها از مهم ترین مصالح در ساختمان سازی هستند که دارای انواع متعددی نیز می باشند. نکته مهم در خصوص سنگ ها درجه بندی و سطح کیفی سنگ است در این مقاله پیمانکاری نادری به اصلی ترین آنها همچون میزان تخلخل، مقاومت مکانیکی، معدن سنگ و… پرداخته است تا شما عزیزان با اطلاعات کافی سنگ مورد نظر را تهیه کنید.

Tags: No tags

نظر بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *